اگر شما از علاقه‌مندان بازی‌های نقش آفرینی (RPG) هستید، تا پایان این مقاله همراه باشید، به دلیل اینکه قرار است بهترین بازی‌های این سبک را در سال 2024 به شما معرفی کنیم.

دسته بندی: مطالب سایت

نویسنده: تیم تحریریه هزارجم

 • - ستاره
 • 0 دیدگاه
 • 49 بازدید
 • 21 دقیقه

بازی‌های سبک RPG همیشه جز بهترین بازی‌‌ها، در تمامی پلتفرم‌ها به حساب می‌آیند. اگر شما جز آن دسته از گیمر‌هایی هستید که بازی‌های خود را در گوشی‌های اندروید و ios خود تجریه می‌کنید، تا پایان این مقاله از 1000جم همراه ما باشید، که قرار بهترین بازی‌های RPG اندروید و آیفون در سال 2024 را به شما معرفی کنیم.

بازی‌های RPG چه بازی‌هایی هستند؟

در ابتدا بیاید بیشتر با سبک RPG آشنا شویم، Royal Playimg Game که اکثرا به صورت کلمه مخفف RPG نوشته می‌شود. RPG در زبان فارسی یعنی بازی‌هایی با سبک نقش‌آفرینی، در این نوع سبک بازی‌ها شما در نقش یک شخصیت حقیقی یا خیالی در بازی حضور دارید که مسئولیت‌های داستان بازی برعهده شماست. در بازی‌ شما برای شخصیت داستان تحریف می‌کنید که دارای چه خصوصیاتی باشد و چگونه عمل کند. تمامی پیروزی‌ها و شکست‌های بازی با سیستم و قوانین بازی مرتبط است و به‌وسیله آن می‌توان توانایی‌ها و قدرت شخصیت داستان بازی، در سبک RPG اندروید و آیفون را افزایش یا کاهش داد. در بازی‌های نقش‌آفرینی شما در بازی اختیار تام دارید تا نسبت به قوانین بازی هر فکری که در سر دارید، در دنیای بازی عملی کنید. تمام این تصمیمات مسیر و نتیجه بازی را برای شما رقم می‌زند، پس اگر می‌خواهید یک رهبر خوب در بازی‌های نقش‌آفرینی باشید، باید بتوانید در شرایط مطلوب یا غیر مطلوب بهترین تصمیم را برای خود بگیرید. 

بازی‌های نقش‌آفرینی اولین بار برای رایانه‌های خانگی در سال 1970 ارائه شد و در همان سال‌های اولیه در میان مخاطبان با استقبال زیادی رو به‌رو شد. به همین سبب شما بازی‌های زیادی در سبک‌های ورزشی، ماجراجویی، تیراندازی و حتی رمان‌های فانتزی را می‌بینید که از RPG الهام گرفته‌اند. سازندگان سبک RPG برای این که کاربران بیشتری به سوی بازی‌های خود جذب کنند، داستان بازی خود را روی یک خط داستانی پیچیده پیش می‌برند تا بازیکن هر لحظه به فکر حل کردن مسائل داخل بازی باشد. اگر شما هم این فکر را در سر دارید تا وارد دنیای بازی‌های RPG در اندروید و آیفون بشوید این مقاله را از دست ندهید.

بازی‌های RPG اندروید و آیفون - ماینکرفت

بازی Minecraft موبایل

اولین بازی این لیست، پرفروش‌ترین بازی جهان یعنی ماینکرفت نام دارد. یک بازی جهان باز در سبک RPG که نخستین بار در سال 2009 منتشر شد، این اثر جذاب با فروش بیش از 238 میلیون نسخه و داشتن 148 میلیون کاربر از سال 2020 به بعد، پرفروش‌ترین بازی ویدیویی در جهان است. در دنیای وسیع بازی ماینکرفت شما رویه یک زمین بی‌نهایت در حال کاوش و ساخت و ساز هستید. همه‌ی وسایل ساخت و ساز شما در این زمین وسیع پنهان شده است که شما برای ساخت باید آن‌ها را کشف کنید. بازی ماینکرفت مورد تحسین خیلی از منتقدان قرار گرفته، تا جایی که جایزه‌های زیادی را از آن خود کرده است. در اواسط سال 2014 بود که موجنگ مالکیت معنوی ماینکرفت، توسط مایکروسافت به مبلغ 2.5 میلیارد دلار خریداری شد. بعد از این خرید تعدادی بازی اسپین‌آف مانند ماینکرفت: حالت داستانی، دانحنز و ماینکرفت ارث و یک مستند با نام ماینکرفت داستان موجنگ تولید شده است.

استیو (مذکر) و الکس (مؤنث) شخصیت‌های اصلی داستان بازی ماینکرفت هستند، که شما می‌توانید اسکین‌های آن‌ها را به سلیقه خود طراحی کنید، این امکان برای شما نیز وجود دارد تا اسکین‌های آماده را دانلود کنید و روی شخصیت‌های بازی قرار دهید. موجودات دیگری نیز در دنیای بزرگ ماینکرفت وجود دارند که به صورت دشمن، دوست یا شخصیت بی طرف در این بازی سبک RPG ظاهر می‌شوند. بازی به صورت دو حالت تک نفره و چند نفره اجرا می‌شود. در حالت تک نفره حالت‌های متنوعی وجود دارد که در هر کدام برای خود تفاوتی دارد.

 •  حالت بقا: در بازی شما باید به دنبال منابع خود برای ساخت و ساز باشید و پس به اتمام رساندن، باید به سراغ قول آخر بازی اندر دراگون بروید، اگر در تقابل با اندر دارگون کشته شوید، دوباره زنده می‌شوید اما باید دوباره به دنبال وسایلتان در بازی بگردید.
 • حالت هاردکور: این حالت از روی حالت بقا الگو برداری شده، با این تفاوت که تمام مراحل و قوانین بازی روی سخت‌ترین حالت ممکن قرار دارد، حتی اگر شما در تقابل با اندر دراگون شکست بخورید دیگر نمی‌توانید به بازی برگردید و باید همه‌چی را از سرنوع شروع کنید.
 • حالت خلاق: هدف از این حالت ساخت و ساز نامحدود است. در حالت خلاق شما یک فرد بی‌نیاز هستید که نه گرسنه می‌شود، نه از بین می‌رود. به تمام منابع بازی به‌جز (کامند بلاک، بریر و... که با کدنویسی بدست می‌آید دسترسی دارید).
 • حالت ماجراجویی: حالت ماجراجویی توسط افراد حاضر در حالت خلاق تنظیم شده است، شما چیز‌هایی که در حالت خلاق می‌سازید را در این حالت به اشتراک می‌گذارید، در حالت ماجراجویی خبری از ساخت و ساز نیست.

شما در حالت چند نفره باعث بدست آوردن منطقه‌ی وسیعی در سیستم بازی می‌شوید، موقعیت هر نقشه مخصوص خودش است و تمام مپ بازی بر اساس آن کد ساخته می‌شود، که به صورت دستی و خودکار توسط بازیکنان تنظیم می‌شود. جهان این بازی RPG به صورت کامل بارگذاری نمی‌شود، بازی در محدوده‌های 16 در 16 بلاک که این بلاک‌ها در بازی «چانک» نامیده می‌شوند، در اطراف بازیکنان بارگذاری می‌شود و بقیه چانک‌هایی که بازیکن در آن حضور ندارد سیو نمی‌شوند. مقدار چانک‌های بازی بدست خود بازیکنان تنظیم می‌شود.

Genshin Impact از بازی‌های RPG موبایل

Genshin Impact

گنشین ایمپکت از جایی شروع می‌شود که یک خواهر و بردار در دنیایی دیگر به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند. در این جهان یک شخصیت منفی به دنبال از بین بردن شما در این بازی RPG اندروید و آیفون است، پس از اولین حمله از سمت شخصیت منفی بازی پیغامی برای شما فعال می‌شود که می‌خواهید از کدام یک از کاراکتر‌ها دفاع کنید. پس از انتخاب شما، به همان شخصیت تبدیل می‌شوید، بعد از انتخابتان متوجه‌‌ این نکته می‌شوید دیگر کاراکتر بازی برادر یا خواهر شما بوده که توسط دشمن شما در بازی گروگان گرفته شده و شما باید با تمام تلاش خود را بکنید تا آن را از دست شخصیت منفی داستان نجات دهید.

این اثر دارای یک نقشه‌ی جهان باز است که بازیکنان با پیاده‌روی، شنا و پرواز کردن به دنبال شخصیت دیگر داستان می‌گردند. شما در نقشه بازی اکثر مکان‌ها و اشیا‌های مهم بازی را مشاهده می‌کنید، در مراحل بازی می‌توانید برای آسانی کار خود از کریستال‌های بازی کمک بگیرید. شما در بازی می‌توانید حداکثر تا چهار شخصیت را کنترل کنید، در مجموع این امکان برای شما وجود دارد تا برای تکمیل تلاش‌های خود 53 شخصیت قابل پخش را باز کند.

پایمان پری داستان است که در تمام لحظات بازی شما را همراهی و راهنمایی می‌کند. هر شخصیت دو مهارت جنگی منحصر به خود را دارد، مهارت معمولی هر لحظه بجز دوره‌ی خنثی سازی قابل استفاده است، مهارت ویژه برای فعال سازی نیاز به تکمیل انرژی بازیکن دارد و تا بازیکن این انرژی را تکمیل نکند، مهارت ویژه برای آن قابل استفاده نیست. شما در طول بازی می‌توانید از پنج سلاح Bow، Poleram، Claymore، Sword و Catalust می‌توانید استفاده کنید.

شما میزان سلامتی خود را در بازی با خوردن غذا می‌توانید افزایش دهید، این غذاها از طریق دشمنان، فروشگاه یا مهارت آشپزی بدست می‌آیند. غذاها علاوه بر مزیان سلامتی رو چهار عنصر دیگر نیز تأثیر گذار است که به شرح زیر می‌باشند:

 1. گروه دفاعی: امتیاز دفاع و مقاومت دفاعی در برابر حملات از عواملی هستند که تحت تأثیر غذاها قرار می‌گیرند.
 2. گروه تهاجمی: با استفاده از غذاها عواملی مثل آستانه تحمل، شدت بحران، امتیاز حمله و ضربه فیزیکی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
 3. گروه استقامتی: بالا رفتن، دیودن و پرواز کردن با استفاده از این گروه غذا‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
 4. گروه عنصری: با استفاده از محصولات غذایی این گروه می‌توانید به سرعت شارژ شدن قدرت عنصری خود بی‌افزایید.

این بازی نقش‌آفرینی اندروید و آیفون درارای هفت عنصر طبیعی است که هر شخصیت یکی از این عناصر کنترل می‌کند. Pyro= عنصر آتش Anemo= عنصر باد Hydro= عنصر آتش Cryo= عنصر یخ Geo= عنصر باد Electro= عنصر الکتریسته و Dendro= عنصر طبیعت هفت عنصر طبیعی بازی هستند. این عناصر می‌توانند از طریق راه‌های مختلف با یکدیگر تعامل داشته باشند تا در مراحل بازی بیشتر به شما کمک کنند.

بازی Honkai Star Rail اندروید

Honkai Star Rail

وقتی وارد فضای جذاب و رقابتی بازی می‌شوید موسیقی حماسی بازی شما را میخکوب می‌کند. مبارزات و صحنه‌های سینماتیک بازی به شدت مشابه انیمه‌های ژاپنی طراحی شده. داستان بازی حول محور Stellaron می‌گردد که قصد دارد با اجرای نقشه‌های شوم خود، تمام کهکشان را به سلطه‌ی خود درآورد. و این شما هستید که با کمک قهرمانان دیگر باید جلوی این عمل شوم را بگیرید تا بتوانید به بقای خود ادامه دهید.

شما با دشمنانی مبارزه خواهید کرد که هرکدام برای خود دارای فنون و سلاح های خطرناکی هستند. و هر لحظه این امکان برای شما وجود دارد که وارد یک چالشی شوید که نشود به آسانی از آن گذر کرد. در ابتدای بازی شما وظیفه کنترل یک شخصیت را فقط دارید. اما با پیش‌روی در مراحل بازی این امکان برای شما به وجود می‌آید تا چندین شخصیت دیگر تحت اختیار بگیرید.

بازی به دو بخش مجزا تقسیم می‌شود. در بخش اول شما در یک محیط جهان باز به صورت آزادانه در محیطی وسیع در حال گشت و گذار هستید و با برخی از آیتم‌ها و شخصیت‌های بازی می‌توانید ارتباط برقرار کنید. در بخش دوم که تمام جذابیت بازی در آن خلاصه می‌شود شما وارد دنیای مبارزات می‌شوید. یعنی زمانی که شما نزدیک دشمنان می‌شوید حالت مبارزه به صورت خودکار برای شما فعال می‌شود. در ابتدا این شما هستید که می‌توانید با ضربات ترکیبی به دشمن آسیب وارد کنید و در نوبت دوم این حالت برعکس می‌شود و دشمن به شما حمله می‌کند. پس از پایان مبارزات آیتم‌های جدید برای شما باز می‌شود.

سازندگان این اثر برخالاف دیگر سازه‌ی خود که Genshin Impact است. خلاقیت بیشتری در این بازی به کار بردند و گرافیک چشم گیرتری را شما در بازی مشاهده می‌کنید. اگر شما محصول قبلی این تیم را تجربه کرده باشید، متوجه تغییر در جلوه‌های گرافیکی این بازی می‌شوید. این محصول استودیو Mihoyo حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و آمده است تا رقیب دیگر محصول این استودیو باشد. Honkai Star Rail بعد از سه سال از دیگر محصول Mihoyo منتشر شد و توانست در کمتر از دو ماه 10 میلیون کاربر را وارد دنیای خود کند.

بازی RPG اندروید Diablo Immortal

Diablo Immortal

Diablo Immortal از قدیمی‌ترین بازی‌ها محسوب می‌شود. سری بازی‌های Diablo نخستین بار در سال 1997 منتشر شد و تا زمان حال هشت نسخه از این بازی منتشر شده است. در جدیدترین اخبار Diablo، شاهد حضور آن در گوشی‌های اندروید و ios هستیم. سری بازی‌های Diablo سبک اکشن RPG دارند و معمولا مانند هر بازی نقش‌آفرینی دیگر از بین شخصیت‌های بازی شما می‌توانید بازیکن خود را مشخص کنید تا روند داستان را با آن ادامه دهید. این شما هستید که تصمیم می‌گیرد که چهره‌ی شخصیت شما چگونه باشد، از رنگ پوست تا تتوهای روی بدن و... همه‌ی این‌ها به سلیقه شما طراحی می‌شود.

داستان بازی روایتگر اتفاق‌های افتاده در سری Diablo II و Diablo III است. اما اگر شما این دو سری را تجربه نکرده باشید در بازی به مشکلی برنخواهید خورد. بازی از شهر افسانه‌ای Wortham شروع می‌شود و این شما هستید که باید شهر را از دست تسخیر کنندگان نجات دهد، شما باید از بین صلیبیون و جادوگران انتخاب کنید که در کدام کلاس حضور دارید. هر کدام از این شخصیت ها دارای قدرت خاص خود هستند، به عنوان مثال جادوگران فقط از راه دور می‌توانند به دشمنان آسیب وارد کنند و دارای قابلیت جادوی خاص هستند.

شما در این بازی RPG آیفون و اندروید بر خلاف دیگر بازی‌های موبایلی مراحل کوتاه‌تری دارید. هر مرحله به این شکل طراحی شده که نهایتا 10 الی 15 دقیقه طول بکشد. همچنین در گیم پلی بازی از سیستم انرژی استفاده نشده تا بازیکنان برای تجربه مراحل با محدودیت رو به‌رو نشوند. با پرشدن نوار Ultimate Meter این امکان برای شما به وجود می‌آید تا از قدرت مخصوص شخصیت خود استاده کنید تا با توان چند برابری به دشمن حمله‌ور شوید.

شخصیت‌ها و داستان بازی در کنار گرافیک و طراحی‌های بازی از نقاط قوت این اثر به حساب می‌آیند که همین سبب شده تا شما را در پای گوشی های خود مشغول نگه دارد. بازی حجم نسبتا سنگینی دارد و برای بهره بردن از گرافیک بیشتر و روان بودن بازی شما به یک گوشی سطح بالا نیاز دارید.

بازی Stardew Valley

Stardew Valley

اگر به دنبال این هستید که در دنیای کشاورزان وارد ماجراجویی شوید، حتما این بازی را انجام دهید. تمام تلاش شما باید در بازی این باشد که تبدیل به یک مزرعه‌دار حرفه‌ای شوید. نوسینده داستان بازی شما هستید، تصمیم‌های شما است که آینده بازی با آنها اتفاق می‌افتد. در ابتدا برای درک بیشتر این اثر RPG چند ویدیو با مضمون زندگی مدرن و کسالت بار برای شما نمایش داده می‌شود.

داستان بازی به این شکل پیش می‌رود که شما غرق زندگی مدرنیته خود شده‌اید و حوصله چیزی را ندارید. تا اینکه نامه‌ای از پدر بزرگ‌تان به دست شما می‌رسد. در نامه نوشته شده است که پدر بزرگ‌تان مزرعه‌اش را به شما بخشیده است و از شما می‌خواهد هر زمان که توانستید به سراغ این مزرعه بزرگ بروید تا آن را به دوران اوج خود بازگردانید. در همین لحظه است که ریش و قیچی به دست شما می‌فتد و وارد دنیای بازی برای برگرداندن مزرعه به دوران باشکوه خود می‌شوید.

از آنجایی که کسی نبوده تا به این مزرعه رسیدگی کند. شما در همان ابتدا باید با مشکلات دست و پنجه نرم کنید. زمینی پر از علف‌های هرز، سنگ و کلوخهای ریز بزرگ، درختان و دخترچه‌های قدیمی و کلی وسایل دور ریختنی دیگر که شما باید آن را از زمین پاک کنید. پس از لحظه‌ی جدا شدن از صفحه‌ی گوشی متوجه می‌شوید که ساعت‌ها مشغول شخم زدن و آماده کردن زمین کشاورزی برای کاشت محصول بوده‌اید. مزاحم شما در ساختن مزرعه‌های پر محصول علف‌های هرز هستند پس مراقب آن‌ها باشید.

پس از اینکه به مزرعه خود سر و سامان دادید وقت آن می‌رسد که به فکر تبادل و آشنایی با همسایگان خود باشید. از آن‌ها محصولات کشاورزی و دامپروری خریداری کنید و محصولات خود را به آن‌ها بفروشید. حتی شما می‌توانید در مراسماتی که در این دهکده برگذار می‌شود شرکت کنید تا محصولات خود را به فروش برسانید. بازی جایی به جذابیت چند برابری می‌رسد که شما می‌توانید سوژه ازاداوجتان را از داخل این مراسمات انتخاب کنید و رابطه‌ای قدرتمند با آن تشکیل دهید.

مسئولیت شما فقط به کشاروزی ختم نمی‌شود و این شما هستید که باید به دامداری پدر بزرگ‌تان جانی دوباره بدهید. راه درآمد دیگر شما در این بازی نقش‌آفرینی فروش محصولات دامی مزرعه‌تان است. شما برای بدست آوردن منابع سنگی و مسی باید به سراغ موجودات داخل معادن بروید و برای بدست آوردن این منابع با آنها مبازره کنید. همچنین شما می‌تـوانید از ماهیگری نیز به درآمد برسید.

Stardew Valley یک اثر مهیج در سبک RPG برای گوشی های اندروید و آیفون به حساب می‌آید. در طول بازی همان طور که شخصیت داستان از دنیای مدرن خود دور شده است. شما نیز برای لحظاتی از دنیای خود دور می‌شوید و وارد دنیای پر ماجرای کشاورزان خواهید شد.

بازی Black Desert Mobile

Black Desert Mobile

بازی نقش‌آفرینی دیگر که از کنسول‌های بازی به تلفن‌های همراه رسیده است. استودیو کره‌ای Pearl Abyss دوسال زمان صرف این بازی کرد تا شما این اثر RPG را بتوانید در گوشی‌های اندروید و آیفون خود تجربه کنید. این اثر نقش‌آفرینی ابتدا برای سیستم‌های رایانه‌ای در سال 2020 عرضه شد و به محبوبیت بسیاری در میان کاربران رسید. همین دلیل سبب شد تا شما این بازی را زیر دستان‌تان تجربه کنید.

بازی از جایی شروع می‌شود که به یک باره شما در ساحلی در نزدیکی یک روستا بهوش می‌آید. اما هیچ چیز در ذهن‌تان از گذشته باقی نمانده و شما حافظه‌ی خود را از دست داده‌اید. یک روح سیاه برای کمک شما را همراهی می‌کنید. به طور اتفاقی یکی از اهالی روستا شما را پیدا می‌کند و به مردم روستا معرفی می‌کند. بازی برای شما جایی شروع می‌شود که رئیس روستا به شما پیشنهاد کار در ازای محل زندگی می‌دهد، وظیفه شما این است که روستا را در برابر حملات دشمنان امن نگه دارید و بعد از مقاومت در برابر دشمنان به فکر ارتقای مهارت خود باشید چون دشمنان سخت‌تری در پیش‌رو خواهید داشت.

محیط این بازی RPG اندروید مربوط به دوران قرون وسطایی می‌شود. تقابلی مهیج میان هیولاها و قهرمانان شجاع. در همان ابتدا شما باید از بین تیرانداز، جادوگر، غول و والکری تصمیم بگیرید که قرار است در کدام نقش حامی روستا باشید. هر یک از این قهرمان دارای سبک و سلاح مخصوص خود در مبارزات هستند. فقط هشت مهارت از بین توانایی‌های قهرمانان وارد میدان نبرد می‌شود. در طول بازی شما تنها نیستید و یک حیوان دست آموز در مراحل بازی در کنار شماست.

در Black Desert Mobile همه چیز قابل شخصی سازی است. شما برای به پایان رساندن ماموریت خود در یک نقشه جهان باز در حال ماجراجویی هستید. پاداش پایان موفقیت آمیز هر مرحله سنگ و مواد لازم برای ساخت و ارتقای سلاح‌ها است. شما در بازی یک اسب دارید که با انتخاب هر مرحله شما باید با آن مشغول ماجراجویی در دل این بازی RPG آیفون باشید.

Black Desert Mobile با طراحی و گیم پلیی که دارد، یک اثر تکرار نشدنی است و شما هر لحظه می‌توانید این بازی را از سرنوع شروع کنید. استودیو سازنده این بازی تمام تلاش خود را کرده تا شما یک بازی موبایلی جذاب داشته باشید. این بازی با اینکه حجم بالایی دارد اما به خوبی در تلفن‌های شما عمل می‌کند و کیفیتش نظیر نسخه‌ی کامپیوتری خود به شما ارائه می‌دهد.

بازی Dawn of Isles

Dawn of Isles

بازی از جایی آغاز می‌شود که خواهر شما توسط یک فرد ناشناس دزیده شده است و این شما هستید که در سرزمین‌های مختلف باید به دنبال پیدا کردن خواهر خود باشید. این بازی شاید شما را در ابتدا مجذوب خود نکند اما هرچه جلوتر می‌رویم داستان بازی به واسطه‌ی اضافه شدن شخصیت‌های جدید جذابتر می‌شود. شخصیت اصلی داستان که شما باشید در طول مسیر از سرزمین‌های مختلف عبور می‌کنید و در طول مسیر با شخصیت‌های متعددی برخورد می‌کنید که می‌توانید روی کمک آن ها در ادامه راه حساب باز کنید.

قدرت داستان بازی به این گونه است که هرچه جلوتر می‌روید شخصیت بازی به پختگی بیشتری می‌رسد. او یک فردی است که نه جایی را می‌شناسد و نه توانایی مبارزه دارد اما با پیشرفت شما در روند بازی او نیاز تکامل پبدا می‌کند. ضعفی که این بازی دارد شخصی سازی کاراکتر بازی است که برخلاف دیگر بازی‌های RPG اندروید و آیفون که می‌توانستید شخصیت بازی را با امکانات بالا شخصی سازی کنید، در این بازی خبری از این امکانات نیست. Dawn of Isles چهار شخصیت را از قبل برای شما طراحی کرده است که شما فقط می‌توانید نوع نمایش اعضای چهره را در آن‌ها تغییر دهید.

وقتی که وارد دنیای بازی می‌شوید به شما ماموریت‌های اصلی و فرعی داده می‌شود تا در طول داستان آن‌ها را به پایان برسانید. مراحل ابتدایی بازی به گونه‌ای طراحی شده که آیتم‌ها و ویژگی‌های بی‌نظیری از بازی برای شما به نمایش در می‌آید. این اثر ضعف دیگری نیز دارد. این ضعف به این شکل است که در برخی از ماموریت‌های فرعی یا اصلی داستان بازی، جذابیت و درگیر کننده نیست. این بازی ماموریت‌هایی داخل یک سیاه چال دارد که شما نمی‌توانید به تنهایی آن‌ها را انجام دهید و حتما باید به صورت تیمی و چند نفره انجام شود.

اگر به دنبال تجربه‌ی یک اثر با گرافیک بالا هستید Dawn of Isles می‌تواند نیاز شما را برطرف کند. محیط بازی متنوع و رنگارنگ طراحی شده و جز بازی های موبایلی با گرافیک محسوب می‌شود. تمام زیبایی‌های این بازی به فضای بصری ختم نمی‌شود و کاراکترهای بازی نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. در میان طراحی بازی با همه مشکلات و نقاط قوت، آپشنی دارد که در کمتر بازی دیده می‌شود، حالت عکاسی طوری در این بازی نهادینه شده که به کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند لحظات جذاب و حساس بازی را با کیفیتی مناسب ثبت کنند.

بازی A3: Still Alive

A3: Still Alive

دنیای جهان باز A3 Still Alive در سال 2020 وارد دنیای بازی های موبایلی در سبک RPG برای اندروید و آیفون شد. بازی که نقدهای بسیار مثبتی، از سوی کاربران گرفت و همین دلی بر محبوبیت این بازی میان کاربران شد. استودیو Netmarble تمام تلاش خود را در این بازی، با الهام گرفتن از بهترین بازی‌ها در سبک نقش‌آفرینی به‌کار برده تا یک اثر معمولی تولید نکند. همچین این بازی برای کامپیتورها نیز طراحی و تولید شده و این امکان برای کاربران وجود دارد تا این بازی را در سیستم‌های خود تجربه کنند.

بازی در یک دنیای اسرار آمیز به دنبال تکامل رسیدن است، بازی اطلاعت چندانی درباره داستان به ما نمی‌دهد و از ما می‌خواهد که کنترل بازی را خودمان بدست بگیریم و داستان بازی را خودمان رقم بزنیم. با نخستین ورود به دنیای A3 Still Alive متوجه این خواهید شد که سرزمین انسان‌ها مورد حمله‌ی دشمنان اهریمنی قرار گرفته و نژاد انسان‌ها خطر بزرگی را سپری می‌کند. شما باید با کمک مردمی که بسیج شده‌اند تا این اهریمنان را از دنیای خود بیرون کنند بتوانید آن‌ها را شکست دهید.

شما تعیین کننده این هستید که از بین 6 کاراکتر بازی کدام یک از آن‌ها را برای پیش‌روی در بازی انتخاب کنید. هر یک از این شخصیت‌ها دارای مهارت و سلاح خود است که هرکدام را از دیگری متمایز می‌کند. بعد از انتخاب، گزینه شخصی سازی برای شما فعال می‌شود تا شخصیت‌تان را به سلیقه خود طراحی کنید. تمام فکر خود را بکنید سپس روی گزینه‌ی مورد نظر کلیک کنید چون راه بازگشتی نیست. حال مهمترین تصمیم‌تان، انتخاب شخصیت بازی را پشت سر گذاشته‌اید.

شما در یک بازی نقش‌آفرینی MMO حضور دارید. دنیای بی‌انتهایی که برای بقای خود با شیاطین و دیوها مبارزه می‌کنید و باید کوئست‌های بازی را انجام دهید. اگر برای شما سخت است یا حوصله‌ی این را ندارید که کوئست‌های بازی را خودتان انجام دهید این امکان برای شما وجود دارد تا با فعال کردن گزینه Autoplay این کوئست‌ها به صورت خودکار توسط بازی پشت‌سر گذاشته شود. به دنبال آیتم‌های بازی باشید زیرا که سلاح‌های شما حاصل این آیتم‌ها است. همچین این امکان برای شما  وجود دارد تا این سلاح‌ها را به دیگر بازیکنان بفروشید.

هماهنگی المان‌ها و محیط این بازی RPG مناسب اندروید، به قدری جذاب است که شما ساعت‌ها مشغول این بازی خواهید بود. نقطه قوت دیگر این بازی مدل سازی شخصیت‌های بازی است که مانند یک بازی کنسولی در تلفن‌های همراه به تصویر کشیده شده است. موسیقی متن و صداگذاری شخصیت‌ها به بی‌نقص بودن این بازی اضافه می‌کند، پس تجربه کردن این بازی را از دست ندهید.

Anima ARPG بازی rpg ژانر ترسناک موبایل

Anima ARPG

آنیما یک بازی اکشن و نقش آفرینی در سبک (Action Role Playing Game) است که در سال 2019 توسط استودیو بازی سازی Exlilium منتشر شد. این اثر به قدری توسط کاربران مورد استقبال قرار گرفت که استودیو ایتالیایی نسخه مخصوص رایانه‌های شخصی آن را نیز منتشر کرد. آنیما توانست دو روز پس از انتشار با بیش از 50 هزار دانلود نمره 4/3 از 5 گوگل پلی را بگیرد و جزو بهترین بازی‌های اندروید شناخته شود.

داستان بازی روایتگر یک قهرمان و جنگجوی حماسی است که برای مبارزه با نیرو‌های اهریمنی و شیطانی پای به قلمرویی مخوف و تاریک در کوهستانی عجیب و وسیع می‌گذارد تا با دشمنان که ارتشی بزرگ از تاریکی و سیاهی تشکیل داده‌اند مبارزه کند. فقط کافی است برای مقابله با این اهریمان تمام فکر خود را وارد بازی کنید تا بهتیرن تصمیم برای پیروزی را بگیرید. بیش از 200 آیتم برای شما در 40 مرحله قرار داده شده است تا کسی نتواند به راحتی جلوی شما مقاومت کند.

تمام مهارت‌ها و آیتم‌های بازیکن برعهده‌ی شماست تا چگونه آن را طراحی و انتخاب کنید. تصمیم گرینده این بازی شما هستید، این امکان برای شما فعال است تا مهارت‌های خود را در بازی به بیش از 45 مهارت برسانید، تا یک غول مرحله آخری برای دشمنان خود باشید. اینجاست که معلوم می‌شود همه کاره‌ی بازی شما هستید. به این دلیل که حتی سطح دشواری بازی زیر دستان شماست، شما باید انتخاب کنید که از بین 10 سطح دشواری در کدام سطح بازی کنید.

بازی در کل دارای گرافیگ فوق العاده و مبارزه‌های اکشن و جذاب است که در کنار موسیقی متن حماسی است که در هنگام مبارزات به گوش می‌رسد هیجان بازی را دو چندان می‌سازد و این بازی را برای شما یک اثر مهیج می‌کند. گیم پلی و محتوای عمیق Anima از دیگر نقطه قوتهای این اثر RPG به حساب میآید که شما را در طول روند داستانی بازی خسته نمیکند.

بازی Iron Blade: Medieval Legends

Iron Blade: Medieval Legends

در این اثر همه‌چی به کام شما نوشته شده است. چرا که دیگه لازم نیست به فکر حل کرد کوئست‌های بازی باشید. این هوش مصنوعی بازی است که همه این‌ها را به گردن گرفته. شما یک جنجگوی به تمام معنا هستید که هنگام مبارزات وارد عمل می‌شوید. و شما باید تصمیم بگیرید که برای پیروزی چه زمانی دفاع یا حمله کنید. دنیای این بازی RPG آیفون دارای 9 مرحله است.

بازی انقدر مفید طراحی شده که نیاز به هیچ حرکت اضافه‌ای نیست. حتی دیمین که شخصیت اصلی داستان است به طور مختصر و مفید طراحی شده، کمک بزرگ این طراحی را شما در دو نوار پایین بازی که یکی از آنها نشان دهنده میزان انرژی شما است و دومی، به شما نمایش می‌دهد که تا چه حدی توان دفاع حملات دشمنان را دارید. یک نوار اعلان هم برای شما هنگام مبارزات با دشمنان به نمایش می‌آید که با فعال کردن آن می‌توانید به دشمن ضدحمله بزنید تا آن را از بین ببرید. در پایین صفحه نیز ویژگی‌هایی مشاهده می‌کنید که در صورت لزوم برای راحتی کار می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

یک قابلیت فوق‌العاده دیگر این اثر RPG اندروید این است که با ارتقای شخصیت، مهارت‌های آن نیز به صورت خودکار ارتقا می‌یابد و در کنار این ارتقا وسایل شما مانند شمشیر، تیر و کمان، نیزه و... ارتقا می‌یابند و آمارشان بهتر می‌شود. نکته حالب دیگر این بازی نقش‌آفرینی اندروید و آیفون فیوز کردن آیتم‌های خود با دیگران است. به همین دلیل برای مقاوم کردن وسایل خود آنها را با یکدیگر فیوز کنید، برای مثال فیوز کردن دو زره نقره‌ای بهتر از دو زره برنزی است. شما داخل بازی می‌توانید از فروشگاه بازی صندوق‌های نقره‌ای را به شرط داشتن کلیدهای مورد نظر که از ماموریت‌ها بدست می‌آید خریداری کنید.

یک بازی با کیفیت و گرافیک بسیار خوب که شما را کاملا جذب خودش می‌کند. شاید بعد از این که جز کاربران اصلی این بازی قرار گرفته‌اید فکر کنید که 9 مرحله در این بازی شما را ارضا نمی‌کند. ولی نگران نباشید چون که هر یک از این مراحل زیرشاخه‌هایی نیز دارد که بدست شما حل می‌شود. یک بخش چالشی نیز در بازی وجود دارد که هر روز در حال تغییر است. این همان بازی است که شما در سبک RPG به آن نیاز دارید.

Eternium بازی RPG اندروید و آیفون

Eternium

یکی از پیشکسوت‌های لیست بازی‌های RPG اندروید و آیفون اترنیوم محسوب می‌شود که در سال 2014 توسط استودیو Making Fun عرضه شد. اگر شما به دنیای رمان‌ها علاقه‌مندید این بازی را از دست ندهید. داستان شایسته و فانتزی-تخیلی بازی، مهمترین عامل یک بازی نقش‌آفرینی است که مخاطب را به دنبال خود می‌کشد. اگر این داستان قوی باشد مخاطب بی چون و چرا بازی را دنبال می‌کند و اگر بازی دارای داستان ضعیفی باشد بازیکن کم‌کم از بازی سرد می‌شود و دیگر به سراغ آن نمی‌آید.

شما هیچ چیز را در Eternium نمی‌دانید و باید با انجام تسک‌های بازی به تیکه به تیکه پازل بازی برسید. سایه مرگ کل بازی را دربر گرفته، این مردگان هستند که به جای مردم عادی دارند داخل شهر حرکت می‌کنند. خبری از صداهای عادی نیست، به‌گوش شما فقط صداهای مخفوف و ترسناک می‌رسد که لرزه به جان شما می‌اندازد ولی باید قوی بمانید چون شما ناجی شهر هستید. اتفاقات بازی شبیه به عناوین دهه 90 میلادی می‌باشد، انگار سازندگان بازی از آن دهه الهام گرفته‌اند.

بازی بدون هیچ گونه ریخت و پاش اضافه برسازمانی گیم پلی بازی را به تصویر کشیده. دوربین ایزومتریک، آزادی عمل در تصمیمات و پایان بندی داستان بازی همه از دلایل بهبودی گیم پلی بازی است. شما به حدی در بازی آزادی دارید که می‌توانید انتخاب کنید که در طرف صلح بازی باشید یا در طرف شرور بازی، اتفاقات اکشن بازی با انجام کوئست‌های داستان بستر اصلی بازی را تشکیل می‌دهند.

مدام در Eternium باید حواستان به دشمنان باشد چون حتی از جایی که فکرشم نمی‌کنید به شما آسیب می‌زنند. این بازی RPG اندروید جز بازی‌های آفلاین به حساب می‌آید و به دلیل قدیمی بودن آن نسبت به دیگر بازی‌ها نباید انتظار گرافیک آنچنانی داشت. ولی با همه‌ی این شرایط Eternium جز بهترین بازی‌های اندروید و آیفون در سبک RPG به حساب می‌آید.

بازی موبایلی Marvel Future Revolution

Marvel Future Revolution

وقتی پای اسم استودیو مارول به وسط میاد. صد درصد متوجه این می‌شوید که قرار است، وارد دنیای ابرقهرمانان بشویم. ولی این سری با این تفاوت قرار است وارد این دنیا شویم که فیلمی درکار نیست و شما باید با گوشی‌های اندروید یا آیفون خود وارد این بازی RPG شوید. در بازی Marvel Future Revolutin بار دیگر قهرمانان از کاپیتان آمریکا تا مرد عنکوبتی و مرد آهنی دورهم جمع شده‌اند تا به زندگی باس آخر بازی پایان بدهند. این بازی به صورت رسمی در سال 2021 به دنیای بازی‌های موبایلی معرفی شد.

بازی در ابتدا به شما آموزش داده می‌شود و پس از این آموزش شما در نقش اولین ابرقهرمان باید یک سری از دشمنان را نابود کنید و پس از تماشای چند سکانس با دیگر قهرمان‌ها به بازی ادامه دهید. اگر سینمای مارول را دنبال کرده باشید می‌دانید که هر کدام از این شخصیت‌ها قدرت و توانایی خاص خود را دارند که در شرایط ضروری استفاده می‌کنند.

گیم پلی بازی دشوار نیست و شما برای تقابل با دشمنان باید باید فقط جلوی آن‌ها قرار بگیرید و سپس از توانایی‌های خود در حمله استفاده کنید. یکی دیگر از نقطه قوت‌های جهان باز بودن این بازی، این است که داستان بازی را می‌توانید با دوستان خود پیش ببرید، به این شکل که هر کدام از شما می‌تواند در نقش ابرقهرمان خود با باس آخر مبارزه کند.

Marvel Future Revolutin را می‌توان جز گرافیکی‌ترین بازی‌هایی که تا به امروز منتشر شده حساب کرد. این موضوع برای شما در همان ابتدای بازی مشخص می‌شود. موسیقی متن بازی در کنار صدا گذاری‌های بی‌نقص شخصیت‌ها در حین مبارزات تکمیل کننده فوق‌العاده بودن این بازی به حساب می‌آید. اگر شما یک مارول فن گیمر هستید حتما این این اثر RPG جذاب را در گوشی‌های اندروید و آیفون خود از دست ندهید.

بازی Sky: Children of the Light

Sky: Children of the Light

آسمان فرزندان نور یک بازی صلح محور است که شما با دیگر بازیکنان ارتباط برقرار می‌کنید تا نور گمشده در آسمان را پیدا کنید. شما به بچه‌های آسمان کمک می‌کنید تا نور از دست رفته را به شهر برگردانند، تا شهر به اوج و شکوفایی پیشین خود بازگردد. در این بازی شما می‌توانید به همراه دوستان خود در حالت خصوصی به صورت تک نفره یا دونفره و یا اینکه با بازیکنان سرتاسر جهان به صورت آنلاین در دست‌های دو دقیقه‌ای این بازی را انجام دهید. بازی در سبک نقش آفرینی، احساسی و اکشن است، و می‌تواند برای لحظاتی شما را سرگرم نگه دارد.

در دنیای این اثر، هفت جهان جذاب و آرامش بخش را می‌بینیم که با گشت‌وگذار در این هفت جهان به حل کردن چالش‌ها و مشکلات این پازل می‌پردازیم. بخش دیگری که به جذابیت‌های بازی می‌افزوند قسمت چند نفره و مولتی پلیر بازی است. بدون اینکه که راه ارتباطی میان بازیکنان باشد طراحی بازی طوری است که شخصیت‌ها با حرکاتی مانند در آغوش گرفتن هم یا در کنار هم نشستن این حس را به مخاطب القا می‌کنند که انگار خودشان درون بازی هستند.

ماموریت اصلی شما در این بازی RPG کشف رمز و رازهای مخفی داستان است تا با حل آن‌ها به مراحل بالاتر بروید. این امکان برای شما فراهم است تا با بازیکنان سرتاسر جهان در ارتباط باشید، و حتی در رویدادهای جهانی این بازی شرکت کنید. همه چیز به شما بستگی دارد که چگونه انتخاب کنید، تصمیم گیرنده نهایی شما در بازی هستید. این اثر به قدری جذاب و زیبا طراحی شده که جزو بهترین بازی های آنلاین اندروید و آیفون در سبک نقش‌آفرینی محسوب می‌شود و می‌تواند شما را ساعت‌ها پای تلفن همراه نگه دارد. طراحی بصری و گرافیگی بازی در هفت دنیای متفاوت در کنار موسیقی زیبایی که به گوش می‌رسد، می‌تواند تجربه‌‌ی تکرار نشدنی را برای شما به ارمغان بیارد.

بازی LIfe After

LIfe After

به نظر شما آیا جذاب می‌شود که زامبی‌ها وجود داشته باشند؟ تمام رمز و رازهای این دنیا را شما می‌توانید در Life After تجربه کنید. فقط کافی است برای وارد شدن به دنیای این بازی RPG اندروید و آیفون آن را از طریق گوگل پلی و اپ استور دانلود کنید، تا به ماجراجویی خود در دنیای زامبی‌ها بپردازید. در همان ابتدای بازی برای شما بخشی آموزشی وجود دارد که با یک مکانیسم ساده با تمام بخش‌های بازی آشنا می‌شوید. این بازی یک اثر معمولی در دنیای آخرالزمانی به حساب نمی‌آید، حتما برای یک بار هم که شده آن را تجربه کنید.

بازی با یک اتفاق آخرالزمانی شروع می‌شود، همان چیزی که برای یک بار هم که شده در سر گیمرها و فیلم‌بازها اتفاق افتاده، پخش شدن ویروسی که همه‌ی انسان‌ها را به زامبی تبدیل می‌کند. جذابیت بازی در همان ابتدا به شما نمایش داده می‌شود، همان لحظه‌ای که شما باید از پشت یک وانت باربری به زامبی‌هایی که با سرعت بالا به سمت شما حمله‌ور هستند تیراندازی کنید. هر سر و صدایی دسته‌ای از زامبی‌های سخت گیر و گرسنه را راونه‌ی شما می‌کند تا شما را از بین ببرند.

گیم پلی بازی بسیار روان و دارای گرافیک قابل قبولی است. سازندگان این بازی در خلاقیت چیزی کم نگذاشته‌اند، شما می‌توانید کاراکتر تحت امر خود را در این دنیا به هر شکلی که دلتان می‌خواهد شخصی سازی کنید. شما در Life After می‌توانید یک خانه‌ی شخصی برای خود بسازید یا حتی این امکان برای شما وجود دارد که به کمپ‌های گروهی بپیوندید. برای بقا لازم است هر چیزی که سر راه‌تان قرار می‌گیرد را جمع کنید چون روزی به کارتان خواهند آمد.

در همان ابتدا اشاره کردم که سازندگان این اثر RPG چیزی برای این بازی کم نگذاشته‌اند. این بازی هم از لحاظ تنوع و هم از نظر فنی بسیار عالی عمل‌کرده است. محیط‌های بسیار متنوع که هر کدام پر از آیتم‌ها و ماموریت‌های مختلف است.‌ شما می‌توانید علاوه بر شخصیت خود حیوانات خود را نیز شخصی سازی کنید. تا این حد که می‌توانید نژاد سگ همراه‌تان را نیز خودتان انتخاب کنید. 

بی‌شک اگر این بازی انتخاب شما در سبک RPG برای گوشی‌های اندرویدی و آیفون است. از این انتخاب پشیمان نخواهید شد. به‌طور قطع شما یک بازی جذاب و کامل را در پیش دارید که یکی از بهترین بازی‌های آخرالزمانی به حساب می‌آید. حال اگر به دنبال ترشح آدرنالین در دنیای خشن و کثیف این بازی هستید، بدون فوت وقت به سراغ دانلود این بازی بروید و شانس خود را برای زنده ماندن امتحان کنید.

بازی Battle Chasers Nightwar

Battle Chasers Nightwar

آخرین بازی این لیست به یک بازی نقش‌آفرینی جذاب تخصص یافته. شما باید در مبارزات نوبتی، پیروز شوید تا به یک منبع الهام اصیل تبدیل شوید. دیگر ساخته‌ی استودیو Airship Syndicate با پیاده سازی مکانیسم‌های جذاب مبارزات نوبتی پرشور در کنار گرافیک خوب و جذاب. با یک موسیقی حماسی در کنار یک داستان‌سازی قوی، این بازی RPG را به یک بازی اعتیادآور در اندروید و آیفون تبدیل می‌کند.

داستان بازی الهام گرفته از یک مجموعه کمیکی دهه نودی با همین نام است. در داستان بازی به این شکل آماده که آراموس، رهبر بزرگ دنیای انسان‌ها برای سالیان دراز ناپدید شده و خبری از او نیست. گولی گه دختر و وارث خانواده‌ی آراموس به شمار می‌آید. دو دستکش طلا با سنگ‌ها و طلسم‌هایی پرقدرت از پدر خود به ارث برده. دستکش‌هایی که بعد از پوشیده شدن قدرتی در حد به حرکت درآوردن کوه عطا می‌کند. گولی چهار محفاظ دارد که آن‌ها از دوستان و محافظان سابق آراموس هستند.

نولان یک جادوگر پیر و ماهر، گریسون یک شمشیرزن قهار و دلیر که از همرزم‌های آراموس بوده است، کالیبرتو یک غولپیکر وفادار و رد مونیکا ساحره‌ی مو قرمز داستان که همگی از گولی محافظت می‌کنند. در یکی از روزها قهرمانان برای پیدا کردن منابع غنی سحر و جادو به سرزمین Crescent Isle سفر می‌کنند. به یک باره بالون آنها وارد منظقه‌ای می‌شود که قرار است کلی اتفاق پیچیده رخ دهد.

داستان بازی برای شما در گوشی‌های اندروید و آیفون به صورت 40 ساعت روایت می‌شود. شاید در ابتدا 40 ساعت داستان برای یک اثر RPG موبایلی زیاد باشد، اما این بازی چیزی از بازی‌های کنسولی کم ندارد. شما در محیط‌های اصلی بازی می‌توانید با شخصیت‌های دیگر بازی، به شهرهای مختلف سفر کنید و با آن‌ها تعامل داشته باشید. برای خود ماموریت بگیرید و وارد سیاه چال‌های مهیج و پراز جزئیات بازی برای اکتشافات شوید.

در بخش مبارزات شما توانایی این را دارید که سه شخصیت، با توجه به نیاز خود انتخاب کنید و به بهترین نحو از آن‌ها استفاده کنید. با پرشدن نوار Mana شما به قدرت چند برابری در این نبردهای با کیفیت بالا دست می‌یابید. تنوع ضربات و مکان‌های مبارزه از دیگر آپشن‌های  این مبارزات 2 الی 3 دقیقه‌ای است که پس از هر مبارزه بلافاصله دوباره فعال می‌شود. شما می‌توانید حتی درجه سختی هر یک از سیاه چاله‌های بازی را نیز خودتان تعیین کنید.

در پایان شما یک اثر جذاب تحسین شده دارید که برای ساعتی شما را مشغول نگه دارد. گیم پلی بازی بسیار عالی است که در کنار تلفیق با موسیقی متن جذاب بازی، این اثر را برای شما لذت‌بخش می‌کند. همه چیز در بازی تحت کنترل شما است پس بهترین تصمیم را باید گرفت، تا به بهترین اتفاق‌ها در بازی رسید.

بازی‌های سبک RPG هر روز در حال گسترش هستند. و پیش‌رو این راه نیز کشورهای آسیای شرقی هستند. شما در بازی‌های نقش‌آفرینی نقش اول بازی را دارید و این تصمیمات شما است که ادامه بازی را برای شما سخت یا آسان میکند. پس خودتان را جای شخصیت اصلی داستان بگذارید، با سلیقه خود آن را شخصی سازی کنید و برای درک بیشتر وارد دنیای بازی شوید، تا بفهمید دنیای بازی‌های نقش‌آفرینی جذاب‌ترین دنیای بازی‌ها است. تصمیم گیرنده نهایی شما هستید پس برای خود بهترین تصمیم را بگیرید. در این مقاله از 1000جم به شما بازی دوستان 15 تا از بهترین بازیهایی که میتوانید در سبک RPG در اندروید و آیفون انجام دهید معرفی شد. امیدوارم از انجام دادن این بازیها لذت کافی را ببرید.


دیدگاهتان را بنویسید

اطلاعات شخصی شما به هیچ وجه منتشر نخواهد شد


امتیاز شما