بازی ماین کرافت یک بازی جهان باز و نقش آفرینی است که در سبک سند باکس (Sand Box) و بقا (Survival) است. در جهان این بازی شما با انواع موجودات دوست و دشمن روبه‌رو هستید و آتیم‌های متفاوتی در این بازی وجود دارد. اما ابتدا با حالت‌های مختلف این بازی آشنا می‌شویم تا بتوانیم اهمیت هر آیتم را بشناسیم و قابلیت‌های هر موجود را بهتر درک کنیم. این بازی بر پایه ساخت و ساز و کرفتینگ است که در آن شما باید به جمع آوری منابع بپردازید تا با استفاده از آن اهداف بازی را به سر انجام برسانید. البته که این بازی حالت‌های مختلفی دارد و همچنین حالت‌های مختلف آنلاین را نیز در این بازی می‌توان یافت. همراه 1000جم باشید تا به بررسی این بازی بپردازیم.

دسته بندی: مقاله‌ها و آموزش‌ها

نویسنده: حمیدرضا خسروی

  • - ستاره
  • 0 دیدگاه
  • 180 بازدید
  • 7 دقیقه

قطعا نام بازی ماین کرافت (Minecraft) به گوش شما رسیده و شاید مواردی درباره آن بدانید. این بازی یکی از آن آثار دنیای بازی‌های ویدیویی است که طرفداران سفت و سختی دارد که ماین کرافت با یک گیم پلی فعال (Game Play) و گرافیک جالب و خلاقانه خود، یک تجربه فوق‌العاده را ارائه می‌دهد. در ادامه همراه 1000جم باشید تا با صفر تا صد بازی ماین کرافت آشنا شویم.

بازی ماین کرافت  که ساخته شرکت موجانگ (Mojang ) است، یک بازی بر پایه ساخت و ساز و کرفتینگ است که در آن شما باید به جمع آوری منابع بپردازید تا با استفاده از آن اهداف بازی را به سر انجام برسانید. البته که این بازی حالت‌های مختلفی دارد و همچنین حالت‌های مختلف آنلاین را نیز در این بازی می‌توان یافت. همراه 1000جم باشید تا به بررسی این بازی بپردازیم. 

بازی ماین کرافت (Minecraft)

بازی ماین کرافت  که ساخته شرکت موجانگ (Mojang)است، یک بازی بر پایه ساخت و ساز و کرفتینگ است که در آن شما باید به جمع آوری منابع بپردازید تا با استفاده از آن اهداف بازی را به سر انجام برسانید. البته که این بازی حالت‌های مختلفی دارد و همچنین حالت‌های مختلف آنلاین را نیز در این بازی می‌توان یافت. همراه 1000جم باشید تا به بررسی این بازی بپردازیم

همه چیز درباره ماین کرافت اندروید  (Minecraft)

بازی ماین کرافت یک بازی جهان باز و نقش آفرینی است که در سبک سند باکس (Sand Box) و بقا (Survival) است. این بازی دارای دو شخصیت استیو (Steve) که مرد است و الکس (Alex) که زن است. البته که شما می‌توانید شخصیتی که خود او را طراحی کردید استفاده کنید یا از شخصیت‌های که سایر بازیکنان و طرفداران بازی به طراحی آن اسکین‌ها پرداخته‌اند، به بازی بپردازید. در جهان این بازی شما با انواع موجودات دوست و دشمن روبه‌رو هستید و آتیم‌های متفاوتی در این بازی وجود دارد. اما ابتدا با حالت‌های مختلف این بازی آشنا می‌شویم تا بتوانیم اهمیت هر آیتم را بشناسیم و قابلیت‌های هر موجود را بهتر درک کنیم.

حالت‌های مختلف بازی ماین کرافت 

بازی ماین کرافت به دو بخش آفلاین یا تک نفره و آنلاین یا چند نفره تقسیم می‌شود. در ابتدا به بخش آفلاین این بازی می‌پردازیم.

حالت بقای ماین کرافت (Survival mode)

در این حالت شما وارد دنیا بازی می‌شوید و باید برای رسیدن به هدف پایانی این حالت به جمع‌آوری بسیاری از منابع و وسایل بپردازید تا بتوانید هدف این حالت را به سرانجام برسانید. در این حالت، هدف شما شکست دادن باس فایت (Boss Fight) بازی است. این چالش اندر دراگون (Ender Dragonٍ) نام دارد و شما باید دروازه به نام دروازه اژدها را باز کرده و از آن گذر کنید. سپس در جهان دیگری خواهید بود و تنها راه خروج شما از آن جهان شکست اژدهایی است که باس فایت بازی محسوب می‌شود.

در این حالت شما باید به کشاورزی، دامداری و شکار بپردازید تا بتوانید غذای مورد نیاز خود را تامین کرده و انرژی و سلامت شخصیت خود را در بازی حفظ کنید. همچنین باید به جنگل‌ها و دریاها را بررسی و جستوجو کنید تا برخی وسایل و منابع همچون چوب، رٌس یا شن را بدست آورید. همچنین در این حالت شما باید به دل کوه‌ها بروید، اعماق زمین را جستوجو کنید و معادن و مقبره‌های قدیمی را کشف و هر آنچه که لازم دارید را استخراج و استفاده کنید. در این حالت شما نیاز دارید که حتما برای خود تخت بسازید و حداقل یکبار بر روی آن بخوابید تا اگر در جریان روند بازی کشته شدید و یا به هر طریقی مردید، دوباره از کنار همان تخت اسپاون شوید. همچنین برای بدست آوردین وسایلی که همراه داشتید ولی با مردن آن‌ها را از دست دادید، کافی است تا دوباره به همان مکان بروید.

حالت هاردکور ماین کرافت (Hardcore mode)

در این حالت، شما باید همچون حالت بقا به هدفی که بازی مشخص کرده برسید و اژدها را بکشید. اما تفاوت‌های مهمی در این حالت هست که آن را نسبت به حالت بقا، متمایز می‌کند. اولین تفاوت این حالت بازی نسبت به حالت بقا این است که  درجه سختی بازی بر روی حرفه‌ای ترین حالت قرار گرفته و هر چیزی جان شما را تهدید می‌کند. همچنین تفاوت دیگر این حالت که باعث می‌شود بهترین بازیکنان برای به چالش کشیدن خود به سراغ آن بروند، این است که اگر شما در این حالت به هر طریقی کشته شوید، امکان دوباره بازی کردن وجود ندارد و باید از ابتدا به بازی بپردازید.

حالت خلاق ماین کرافت (Creative mode)

یکی از حالت‌های که شاید حتما تجربه کنید، حالت خلاق یا حالت کریتیو ماین کرافت خواهد بود. در این حالت شما مورد حمله قرار نمی‌گیرید و به هیچ عنوان کشته نمی‌شوید؛ همچنین شما هرگز گرسنه نخواهید شد و احتیاجی به مصرف غذا نخواهید داشت. همانطور که از نام این حالت مشخص است، این حالت برای استفاده از خلاقیت شما و ساخت و ساز به وجود آمده است. حالت خلاق، شما را با دریایی از تجهیزات، منابع، آیتم‌ها و وسایل نامحدود روبه‌رو می‌کند که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید هر آنچه که در ذهن خود می‌پرورانید را در محیط بازی عملیاتی و اجرا کنید.

حالت ماجراجویی ماین کرافت (Adventure mode)

یک حالت دیگری که در بازی وجود دارد، حالت ماجراجوی یا ادونچر است. در این حالت، افرادی که در حالت خلاق توانسته‌اند چیزهای جالبی بسازند، و آن را به اشتراک بگذارند، در این حالت قابل بازی کردن است. شما در حالت ماجراجویی نمی‌توانید ساخت وساز کنید و همانطور که از نامش پیداست، باید به ماجراجویی بپردازید.

حالت آنلاین ماین کرافت

این بازی هم مانند سایر بازی‌ها بخش آنلاین و چند نفره دارد. البته که چند نفره بازی کردن ماین کرافت بسیار لذت بخش است. ماین کرافت روش‌های مختلفی برای آنلاین بازی کردن دارد و همچنین حالت‌های مختلفی از آنلاین را نیز داراست. در بازی چند نفره شما می‌توانید از سرورهای عمومی استفاده کرده یا برای خود سرور خصوصی راه اندازی کنید. همچنین برخی از سرورهای عمومی چالش‌های نیز دارند که شما می‌توانید خود را به چالش کشیده و با برخی از بازیکنان ماین کرافت به رقابت بپردازید.

گرافیک بازی ماین کرافت

یکی از نکات بارز و قابل توجه بازی ماین کرافت، همین موضوع است. ماین کرافت یک گرافیک خاص و بشدت جالب را ارائه می‌دهد که به همین دلیل برخی دیوانه‌وار به این بازی علاقه‌مند شدند و برخی نیز با مشاهده این گرافیک دسته مخالفان این بازی را تشکیل دادند. البته که شاید این مورد یک عنصر سلیقه‌ای باشد اما طراحی جالبی را ماین کرافت ارائه می‌دهد. محیط این بازی بر اساس پیکسل تشکیل شده و در نتیجه دایره و هر چیز گردی را در بازی مشاهده نخواهید کرد. اگر چه شاید عحیب بنطر بیاید، اما طراحی بازی به شکل دقیقی، حرفه‌ای طراحی شده و شما نقطه ضعفی به دلیل آن که دایره وجود ندارد نخواهید دید.

گیم پلی بازی ماین کرافت

بازی ماین کرافت یک گیم پلی روان و درگیر کننده را ارائه می‌دهد. این بازی از روند ساده‌ای برخوردار است و شما در بیشتر مواقع درگیر بلوک گذاری یا تخریب بلوک‌ها هستید، یا از برخی از ابزار خاص استفاده می‌کنید. در این بازی شما با تنوع بالایی از محیط‌های جغرافیایی روبه‌رو هستید و از جنگ‌های قدیمی صنوبر تا بیابان‌های سوزان تا یخ‌های قطب، ممکن است شما در هر نوع شرایط جغرافیایی قرار بگیرید. همچنین این بازی از سه جهان موازی تشکیل شده که ابتدایی آن جهانی است که در آن به فعالیت می‌پردازید و در ابتدای بازی در آن اسپاون می‌شوید. جهان دیگر بازی جهنم )Nether(و جهانی که اژدهای پایانی در آن وجود دارد، آخر الزمان (End) است. برای ورود به هر کدام از این دنیا‌ها باید دروازه آن را ایجاد کنید و آن را فعال کنید. سپس بعد از آن گذر کنید. در صورت مردن در هر کدام از این جهان‌ها بصورت اتوماتیک به جهان ابتدایی بر خواهید گشت. راه دیگر خروج نیز این است که بتوانید باس آن جهان را مغلوب کنید.

بازی ماین کرافت یک بازی اول شخص است و جهان آن از چشمان شخصیت شما در بازی روایت می‌شود. اما بازی قابلیت این مورد را دارد که شما دید بازی را به سوم شخص تغییر دهید تا بتوانید بازی را از پشت سر شخصیت خود دنبال کنید. همچنین یک نوع دید سوم شخص از روبه‌رو نیز وجود دارد که در صورت  لزوم هم می‌توانید از آن هم استفاده کنید.

موجودات مختلفی نیز در این بازی وجود دارد که هر کدام به دلیلی وجود دارند. همچنین برخی از منابع و وسایل مورد نیازتان از همین موجودات تامیین می‌شود. ابن موجودات در بازی ماین کرافت ماب (Mob) نامیده می‌شوند. ماب‌های بازی مایم کرافت به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

موب‌های مثبت بازی ماین کرافت

این موجودات به شما حمله نمی‌کنند و حالت تهاجمی زیادی ندارند. معمولا حیوانات اهلی مانند گوسفند، گاو و... از این دسته هستند و شما می‌توانید به شکار آنها بپردازید یا آنها را رام کرده و به شکل طولانی از این موجودات بهره برداری کنید. این موجودات هم گوشت با ارزش‌تری دارند و انرژی زیادی به شما می‌دهند، اما ویژگی‌ها دیگری نیز دارند که می‌تواند برای شما مثبت واقع شود. برای مثال شما می‌توانید با پرورش گوسفند هم از گوشت آن بهره ببرید و هم از پشم حاصل از آن سود کنید.

موب‌های منفی بازی ماین کرافت

موجوداتی که موب منفی بازی ماین کرافت محسوب می‌شوند، موب‌هایی هستند که در هر حالی به شما حمله می‌کنند و قصد کشتن شما را دارند. این موب‌ها نیز در صورتی که توسط شما کشته شوند، ممکن است وسایل با ارزشی برای شما بگذارند یا به اصطلاح دراپ کنند. برای مثال کریپیر از موجوداتی هست که همیشه به شما نزدیک می‌شود تا خود را منفجر کند. در صورت انفجار بسته به شرایط ممکن است شما بمیرید، اما اگر هوشیار باشید می‌توانید کریپیر را کشته و از او باروت به غنیمت ببرید.

موب‌های خنثی بازی ماین کرافت

برخی از موب‌‌های بازی ماین کرافت، می‌تواند بهترین دوست یا بدترین دشمن شما باشد. این موب‌ها که معمولا درگیر زندگی خود هستند، در صورتی که از شما تهاجم دریافت کنند، به شما حمله‌ور خواهند شد، در غیر این صورت در حوالی شما به زندگی خود می‌پردازند. برای مثال اندرمن یکی از همین موجودات است، در صورتی که به چشمان او نگاه کنید به شما حمله خواهد کرد، در غیر این صورت منطقه را برای شما امن نگه می‌دارد. برخی از این موب‌ها حتی قابلیت رام شدن را نیز دارند. برای مثال گرگ در صورتی که به او حمله کنید، به جدل خواهد پرداخت؛ ولی اگر رام شود مانند یک سگ به شما خدمت خواهد کرد و هرکسی به شما حمله‌ور شود، سگ شما به جنگیدن با او خواهد پرداخت.

تاریخچه و داستان بازی ماین کرافت

بازی ماین کرافت توسط مارکوس پرسون که معروف به ناچ است خلق شد. آقای پرسون این بازی را در سال 2009 در ظرف یک هفته با زبان برنامه‌نویسی جاوا نوشت و آن را منتشر کرد. گرافیک این بازی به گذشته خالق آن بر می‌گردد که اسباب بازیش لگو بوده است. این مرد سوئدی از 9 سالگی شروع به یادگیری برنامه نویسی کرده و 18 سالگی به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای تبدیل شده است. او هرگز دبیرستانش را تمام نکرد.

سر انجام روزی این مرد تصمیم می‌گیرد که سهام خود را از شرکت مادر بازی ماین کرافت که موجانگ است بفروشد که شرکت بلند آوزه مایکروسافت به ارزش 2.5 میلیارد دلار برای سهام شرکت موجانگ به این مرد سوئدی پرداخت کرد.

بد نیست بدانید که این بازی اگر چه در مه 2009 منتشر شد، اما نسخه کامل آن اولین بار در نوامبر سال 2011 منتشر شد.

اگر شما به دنبال یک بازی چند نفره همکاری محور هستید تا با دوستانتان بازی کنید یا به دنبال یک بازی آرامش بخش هستید که هیجان هم داشته باشد، این بازی بهترین انتخاب خواهد بود. در این بازی شما می‌توانید به روستاها بروید و به معامله با آنها بپردازید یا دشمنان آنها را نابود کنید. می‌توانید کوه نوردی کنید و قلعه‌ای در نوک قله برای خود بسازید یا به اعماق جنگل بروید و بر روی درختان زندگی کنید. همچنین شاید یک خانه ساحلی کوچک را ترجیح دهید. می‌توانید به اعماق دریاها بروید و با دراون‌ها یا همان غرق شده‌ها بجنگید، یا درون غار‌ها خانه بسازید تا امنیت خود را بالاتر ببرید.

در مجموع، بازی ماین کرافت یک بازی ارزشمند است که تجربه یک باره آن می‌تواند برای شما جالب باشد و همینطور گیم پلی جذاب آن می‌تواند شما را هر بار شگفت زده کند. در این بازی بسیاری منابع وجود دارد که شما باید آن را کشف کنید. همچنین بسیاری وسیله وجود دارد که یا باید با استفاد از منابع آنها را خلق کنید یا به جستوجو آن بپردازید. در آخر باید با آزمون خطا یاد بگیرید که هر وسیله چه قابلیتی دارد و در چه زمانی می‌توانید از آن استفاده کنید.

در آخر باید گفت که اگر بخواهیم بیشتر بحث این بازی را باز کنیم، باید به وسعت جهان بی پایانش صحبت کنیم که ممکن نیست و در این مطلب نمی‌گنجد. برای آشنایی با سایر بازی‌ها می‌توانید به بلاگ سایت مراجعه کنید. 1000جم ارائه‌دهنده خدمات موبایلی و پرداخت‌های درون برنامه‌ای با سابقه‌ای 10 ساله در ایران.


دیدگاهتان را بنویسید

اطلاعات شخصی شما به هیچ وجه منتشر نخواهد شد


امتیاز شما